Jak przekazać 1% organizacji pozarządowej? - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Grafika, symbolizująca możliwość przekazania 1% podatku wybranej organizacji pozarządowej

Od lutego podatnicy mają możliwość przekazania 1% swojego podatku wybranej organizacji pozarządowej. Sprawdź w kilku krokach, jak proste jest pomaganie!

Krok 1 wybierz organizację

Przede wszystkim zastanów się, na jaki cel chciałbyś przeznaczyć 1% swojego podatku.

Czy będzie to pomoc bezdomnym zwierzętom, przebywającym w schroniskach, a może osobom w kryzysie bezdomności lub egzystującym w biedzie? Czy chciałbyś przeznaczyć środki na cele związane z kulturą czy może z integracją osób społecznie wykluczonych?

Wybierając organizację nie musisz kierować się tylko reklamą. Warto zwrócić uwagę na organizacje pozarządowe, które nie mają tak potężnych środków na kampanie promocyjne, jak najwięksi gracze na rynku, a mimo to robią rzeczy potrzebne i pożyteczne. Nie musisz również wybierać organizacji, którą podpowiada Ci program do PITów czy prywatnej osoby, która w OPP ma subkonto.

Najważniejszy przed podjęciem decyzji jest odpowiedni research i uczciwe odpowiedzenie samemu sobie na pytanie: na co chcę przeznaczyć swój 1% podatku.

Krok drugi organizacja tuż za rogiem

Jednym z bardziej efektywnych narzędzi wyboru organizacji OPP jest zorientowanie się, które z organizacji działają lokalnie, w Twojej okolicy. Pamiętaj, że małe organizacje, które nie mają pieniędzy na promocję, również robią świetne akcje, bezpośrednio wpływające na życie lokalnej społeczności.

Plusem poszukiwania OPP w Twojej okolicy jest również możliwość odwiedzenia siedziby organizacji i porozmawiania z jej przedstawicielami. Zyskasz wtedy pewność, że kwota z 1% Twojego podatku pójdzie na wybrany przez Ciebie cel.

Krok trzeci sprawdź historię

Aby upewnić się że wybrana przez Ciebie organizacja pozarządowa jest godna zaufania, sprawdź jej dotychczasową historię. Zajrzyj do sprawozdań, przejrzyj dokładnie jej stronę internetową, sprawdź, na co wydawała w poprzednich latach swój 1%.

Pamiętaj, że sprawozdania finansowe i merytoryczne organizacji OPP za poprzednie lata muszą być ogólnodostępne, najczęściej na stronie internetowej organizacji.

Krok czwarty złóż PIT

Wybrałeś już organizację pozarządową i znasz jej numer KRS? Wpisz go w zeznaniu podatkowym i wyślij je do urzędu skarbowego.

Jeśli rozliczasz się przez „Twój e-PIT” w zeznaniu automatycznie pokaże się numer KRS OPP, której rok wcześniej przekazałeś 1%. Możesz go zmienić lub zostawić taki sam. Następnie zaakceptuj zeznanie i wyślij je elektronicznie.

Pamiętaj! Jeśli nie zaakceptujesz zeznania podatkowego i nie wyślesz go samodzielnie, zostanie ono przesłane automatycznie do Urzędu Skarbowego. Wówczas wartość 1% Twojego podatku powędruje do budżetu państwa.

Spis organizacji pozarządowych, którym można przekazać 1%

Wróć do początku strony