Automatyzacja i sztuczna inteligencja coraz mocniej wspierają zapewnianie dostępności, przyczyniając się do postępów w tej dziedzinie.
Pojawiają się kolejne fascynujące modele, narzędzia i ich zastosowania.
AutomaticA11y to miejsce, gdzie można takie rozwiązania poznać i samemu zaprezentować.
W wydarzeniu weźmie udział nasz specjalista ds. dostępności, Piotr Witek.
Gdzie i kiedy?
Wydarzenie odbędzie się 8 maja 2025 roku, wpisując się w obchody Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności (Global Accessibility Awareness Day).
Uczestników wydarzenia będzie gościć Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie. (ul. Koszykowa 86, parter, aula A1).
Miejsce jest dostępne dla osób na wózkach.
Program wydarzenia
W czasie AutomaticA11y odbywać się będą wystąpienia prelegentów.
Przewidziano również stoliki tematyczne, przy których będzie można, razem z ekspertami, omówić różnorodne zagadnienia.
Program
- 10:30 – Rejestracja
- 11:00 – Otwarcie konferencji – Piotr Kowalski
- 11:15 – Cyfrowa szkoła, czyli o dostępności podręczników i materiałów edukacyjnych –
Małgorzata Wyczańska - 11:45 – koREKtor- narzędzie dostępnej rekrutacji –
Agata Gawska, Jacek Zadrożny - 12:15 – Opisywanie przestrzeni dla Osoby Niewidomej za pomocą AI – Renata Bigda
- 12:45 – Przerwa na rozmowy i odwiedzenie stolików tematycznych
- 13:15 – Maszyny prowadzące – Rafał Charłampowicz
- 13:45 – Panel dyskusyjny: AI a Osoby z Niepełnosprawnościami: technologia wspierająca czy nowa bariera? – panel poprowadzi Magdalena Wiśniewska
- 14:30 – 15 minut dla tych, którzy się wstydzą – Jeżeli masz problem z wystąpieniami publicznymi – daj nam znać. Damy Ci slajd lub dwa i ktoś inny o tym opowie.
- 14:45 – Przerwa
- 15:45 – Monitorowanie dostępności – co wybrać: narzędzia komercyjne, darmowe czy usługi? – Tomasz Bonior
- 16:15 –Wydajne audytowanie dostępności z użyciem prostych narzędzi AI – Wojtek Kutyła
- 16:45 – Błąd 404: dostępność nie znaleziona – jak AI może to naprawić? – Paulina Wysakowska
Stoliki tematyczne
- Wojtek Kutyła zaprasza do rozmowy i dzielenia się wrażeniami na temat wdrażania dostępności w organizacji. Będzie też podpisywał swoją książkę, więc warto zabrać egzemplarz. Wojtek będzie miał też ich kilka na sprzedaż, więc jeśli jeszcze jej nie masz, to będzie to dobry moment na to, by ją zdobyć!
- W czerwcu wchodzi w życie ustawa o dostępności produktów i usług i część przedsiębiorców czeka na to z przerażeniem. Jednak są fundusze na wsparcie przedsiębiorców na dostosowanie się lub przynajmniej na rozpoczęcie procesu dostosowania. Firma Certes sp. z o.o. realizuje 3 projekty szkoleniowo-doradcze z zakresu dostępności i zaprasza zainteresowane osoby do wzięcia w nich udziału. Wszystkie są w 100% dofinansowane ze środków UE: Na Plusie – Dostępność szansą rozwoju przedsiębiorstw- edycja 3, Dyrektywa EAA – Nowe możliwości dla biznesu i Szkoła Dostępności Cyfrowej.
- Piotr Witek z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i firmy Utilitia będzie demonstrował aplikacje mobilne, które wykorzystują sztuczną inteligencję do wspierania osób z wadą wzroku.
- Firma Bettermaker, pionier w dziedzinie profesjonalnej technologii audio przedstawia przełomową funkcję ułatwień dostępu, która wzmocni pozycję producentów muzycznych z niepełnosprawnościami. Ta innowacja umożliwia płynne sterowanie sprzętem i wtyczkami Bettermaker za pomocą poleceń głosowych, dzięki technologii AI typu open source, a także zapewnia informacje zwrotne w czasie rzeczywistym, co pozwala na precyzyjną regulację parametrów.
- Firma Sages przedstawi projekt AIDapta, którego celem jest automatyzacja opracowywania dostępnych plików PDF z zachowaniem ich oryginalnego wyglądu. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metod AI możliwe jest określenie poprawnej struktury tagów i kolejności czytania, uzupełnienie metadanych, wygenerowanie treściwych opisów alternatywnych oraz oznaczenie elementów nieistotnych jako artefakty. Prosty, zintegrowany interfejs umożliwia osobom użytkującym dostosowanie istniejących plików PDF (w tym skanów) do kluczowych wytycznych WCAG, a także zamianę pliku PDF w plik HTML o zbliżonym wyglądzie – niezależnie od posiadanych umiejętności programistycznych czy wiedzy na temat dostępności cyfrowej.