W poniedziałek, 15 listopada miało miejsce posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Społecznych.
Jej głównym tematem była asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami oraz monitorowanie Centrów Usług Społecznych.
Rozmowy toczyły się przede wszystkim wokół kwestii usługi asystencji osobistej i planowanego, projektowanego rozwiązania legislacyjnego.
Jakie były ustalenia Rady?
Prace nad propozycją są zaawansowane. Na połowę grudnia planowane jest przedstawienie twardych założeń koncepcji regulacyjnej, a na rok 2023 roku ich wejście w życie.
Doradczyni Prezydenta RP, Paulina Malinowska-Kowalczyk, zaznaczyła, że Rada współpracuje w tej sprawie bezpośrednio z Biurem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
Celem projektowanego rozwiązania jest zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym:
- niezależności,
- wolności osobistej,
- prawa do decydowania o sobie,
- możliwości brania aktywnego udziału w życiu społecznym.
Co zakłada projekt?
Projekt zakłada dostosowanie usługi asystencji osobistej do indywidulanych potrzeb poszczególnych osób niepełnosprawnych. Inne potrzeby bowiem będzie miała osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, a inne osoba z niepełnosprawnością intelektualną albo z chorobą psychiczną.
Ponadto na etapie przyznawania asystencji będzie tworzony spersonalizowany plan wsparcia, uwzględniający różne potrzeby.
Usługa asystencji osobistej ma być trwała i w nieprzerwanej formie. Dlatego celem nowego rozwiązania legislacyjnego jest stworzenie kontinuum.
Projekt ustawy ma trafić do Sejmu w przyszłym roku.
Plany prawne dotyczące asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami