Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport, dotyczący aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Zgodnie z jego treścią działania prowadzone przez powiatowe urzędy pracy nie były skuteczne. Nie umożliwiały również wejścia lub trwałego powrotu na rynek pracy.
Co więcej, w okresie objętym kontrolą NIK ponad 80 % osób z orzeczeniami o niepełnosprawności nie było zatrudnionych. Wskaźniki zatrudnienia w ciągu kilkunastu lat wzrosły jedynie o około 2%.
Jakie inne informacje przyniósł raport NIK?
Niepokojąca treść raportu NIK
Pod względem wskaźnika bierności zawodowej osób z niepełnosprawnościami Polska plasuje się na piątym miejscu w Europie.
Do złej sytuacji przyczynia się między innymi brak spójnej polityki rynku pracy, ułatwiającej aktywizację osób z niepełnosprawnością. Urzędy nie analizują potrzeb tej grupy osób i nie podejmują aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. W dokumentach, opracowywanych przez urzędy, brakuje celów i zadań odnoszących się wprost do osób z niepełnosprawnościami, brak jest również mierzalnych wskaźników.
Samorządy powiatowe przekazywały na rehabilitację zawodową jedynie około 6 % środków PFRON, a pozostałe 94 % przeznaczana była na rehabilitację społeczną.
NIK zwrócił również uwagę na:
- niedostosowanie miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- bariery architektoniczne,
- bariery transportowe,
- brak tłumaczy języka migowego w miejscu pracy.
Rekomendacje NIK
W ocenie NIK powiatowe urzędy pracy powinny:
- opracować i wdrożyć program promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy, który jako część powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, powinien prowadzić do realizacji jasno określonych celów związanych z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych oraz pozwalać na monitorowanie stopnia osiągnięcia tych celów;
- aktywniej pozyskiwać atrakcyjne oferty pracy i inne formy pomocy dla osób niepełnosprawnych;
- przeznaczać większe środki finansowe na formy aktywizacji zawodowej, które dają duże szanse na zatrudnienie, w tym w szczególności z wykorzystaniem środków z PFRON.
Działania dotychczas podjęte przez Rząd
Najwyższa Izba Kontroli podkreśla w swym raporcie działania podjęte przez Rząd:
- Przyjęcie przez Radę Ministrów Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Dokument ten zakłada:
- zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym z 26 % do 40 % w 2030 roku,
- wzrost współczynnika ich aktywności zawodowej z 28 % do 45 %,
- podniesienie poziomu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy z niecałych 67 % do 75 %.
- Zapowiedź Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych opracowania narodowego programu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.
Jak przeciwdziałać wykluczeniu zawodowemu osób z niepełnosprawnościami?
Nasza Fundacja od lat z powodzeniem realizuje projekty, które mają za zadnie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu osób z niepełnosprawnościami.
Przykładami naszych działań są projekty:
- Centrum Ludwika Braill’a. Jego celem jest zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością wzroku oraz osób ze schorzeniami psychicznymi i w konsekwencji podjęcie zatrudnienia,
- Przez staż do zatrudnienia – aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Projekt kierowany do osób, które chcą spróbować swoich sił w pracy podczas stażu i zdobyć kolejne doświadczenia zawodowe.
O naszych sukcesach świadczą liczby: aż 30% uczestników naszych szkoleń i projektów znajduje zatrudnienie na rynku pracy.
Raport NIK o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami
NIK przedstawia krytyczny raport o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami