Wielozmysłowe tyflografiki są już dostępne w Muzeum POLIN.
Można je znaleźć na wystawie prac jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, Wilhelma Sasnala.
Opracowanie tyflografik przez Muzeum POLIN i Fundację Wielozmysły wpisuje się w wieloletnie działania Muzeum na rzecz dostępności eksponatów i przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami.
Ekspozycja „Taki pejzaż” będzie otwarta dla publiczności do 10 stycznia 2022 r.
Dlaczego nowe tyflografiki są wyjątkowe?
Dostępne na wystawie Wilhelma Sasnala tyflografiki, pomocne dla osób niewidomych i słabowidzących, powstały we współpracy z Fundacją Wielozmysły i grupami osób z niepełnosprawnościami wzroku.
Opracowane przez Muzeum POLIN wielowarstwowe materiały pobudzają wyobraźnię i pozwalają zrozumieć sens prezentowanego dzieła. Tyflografiki powstały z:
- drewna,
- piasku,
- skrawków tkanin.
Tyflografiki pozwalają poczuć temperaturę zastosowanej barwy, fakturę pociągnięć pędzla, nastrój i emocje zapisane w obrazie.
Materiały, dostępne w Muzuem POLIN, różnią się od tradycyjnych, które bywały nieczytelne, niezrozumiałe i nie pozwalały na odtworzenie w wyobraźni bardziej metaforycznych obrazów.
Celem nowych materiałów jest zbliżenie się do odbiorców i danie im możliwości pełnego uczestnictwa w kulturze.
Kilka słów o wystawie
Wystawa „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż”, zainaugurowana 17 czerwca 2021 r. w Muzeum POLIN, jest pierwszą indywidualną prezentacją twórczości artysty w polskim muzeum. Obejmuje ona prace artysty powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat.
Wystawa jest ważnym wydarzeniem z dziedziny sztuki współczesnej – zarówno w kontekście polskim, jak i światowym. Oprócz prac z kolekcji polskich prezentujemy również zagraniczne prace Wilhelma Sasnala, często pokazywane po raz pierwszy.
To ciekawa propozycja nie tylko dla osób zainteresowanych relacjami polsko-żydowskimi, ale także dla wszystkich, którym emocjonalnie nieobojętne są sprawy dzisiejsze.
Wystawa Wilhelm Sasnal „Taki pejzaż”
Jak skorzystać z tyflografik i audiodeskrypcji?
Usługa przewodnika, oprowadzającego po wystawie grupy osób z niepełnosprawnością wzroku z wykorzystaniem tyflografik jest bezpłatna.
Rezerwacje można zgłaszać na adres mailowy: grupy@polin.pl
Tyflografiki znajdują się w kasetce przy wejściu na ekspozycję.
Tyflografiki uzupełniają audiodeskrypcje, dostępne na audioprzewodnikach.
Audioprzewodniki można znaleźć w kasach Muzeum POLIN.