25 października w Warszawie odbył się III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Poprzedziły go spotkania w kilkunastu miastach w całej Polsce- Konwenty Regionalne. Zorganizowany w piątą rocznicę podpisania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami Kongres był okazją do przedstawienia priorytetów do Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami oraz propozycji założeń do nowych ustaw dotyczących systemu wsparcia w Polsce.
Od 2015 roku osoby z niepełnosprawnością, ich bliscy, opiekunowie, asystenci organizacje pozarządowe spotykają się na Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami, by mówić wspólnym głosem i wypracowywać konkretne propozycje działań, które zrównają prawa wszystkich obywateli, bez względu na ich stan zdrowia. Te równe prawa gwarantuje m.in. Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, którą Polska przyjęła we wrześniu 2012 r. Mimo, iż od jej ratyfikacji mija już pięć lat, to ciągle jest wiele miejsc w polskim prawodawstwie, ustawach i rozporządzeniach, które są niezgodne z Konwencją. A to znacząco utrudnia osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom codzienne funkcjonowanie. Dlatego hasłem tegorocznego Kongresu jest „ZA NIEZALEŻNYM ŻYCIEM”.
Warunkiem niezależnego życia jest możliwość realnego dokonywania wyborów życiowych – takich jak np. gdzie i z kim mieszkamy, do jakiej szkoły chodzimy, jaka jest nasza aktywność zawodowa, gdzie się leczymy, w jaki sposób spędzamy wolny czas… Chcemy mieć wybór podobnie jak wszyscy!
Głównym celem Kongresu było wypracowanie wytycznych dla nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Organizacje pozarządowe wspólnie opracowują priorytety dla Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz założenia dla ustaw wdrażających nowy system wsparcia, które zostaną przedstawione i przedyskutowane podczas Kongresu 25 października. Przygotowywane dokumenty były nawiązaniem do bieżących prac Rządu związanych ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju i programem „Za życiem”.
III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami poprzedziły spotkania w województwach, tzw. Konwenty regionalne. Ich celem było dotarcie do osób, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu w Warszawie i włączenie ich do dyskusji na temat proponowanych rozwiązań dotyczących nowego systemu wsparcia. W trakcie Konwentów zarówno priorytety do Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami, jak i założenia do ustaw, były konsultowane z osobami z niepełnosprawnościami oraz regionalnymi organizacjami.
Więcej informacji na temat Kongresu, Konwentów regionalnych oraz Strategii można znaleźć na stronie www.konwencja.org.