Źródło finansowania / nazwa programu:
ERASMUS+, Sektor: Edukacja dorosłych, Akcja 2 – Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk. Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji dorosłych.
Numer umowy o dofinansowanie/Data zawarcia:
2018-1-PL01-KA204-051178
Biuro projektu / obszar realizacji:
Biuro w Krakowie/projekt międzynarodowy/działania ogólnopolskie
Okres realizacji:
28.12.2018 – 27.08.2021
Osoba kontaktowa:
Magdalena Lubaś, magdalena.lubas@firr.org.pl, tel. 663 000 040
Cele projektu:
Głównym celem projektu OHAS było zwiększenie dostępności oferty miejsc kultury takich, jak: muzea, stanowiska archeologiczne, galerie sztuki, itp., a także zapewnienie dostępu do oferty kulturalnej dla wszystkich odbiorców.
Grono partnerów tworzą:
- Fundacja Kultury Bez Barier – Warszawa, Polska,
- Pleeven Regional Historical Museum – Bułgaria,
- Gruppo Archeologico Perusia – Włochy,
- ARTICITY – Artae Artigianato Design Perugia – Włochy,
- CulturePolis – Corfu, Grecja.
Partnerzy stowarzyszeni:
Główne cele/zadania projektu:
Podczas projektu OHAS zostały przygotowane:
- Studium, będące analizą najlepszych praktyk stosowanych w najbardziej dostępnych miejscach kultury wszystkich krajów partnerskich (Polski, Włoch, Grecji i Bułgarii) – będzie to punkt wyjścia i odniesienia dla dalszych działań projektu.
- Poradnik edukacji kulturalnej i dostępności dla pracowników instytucji kultury – w którym zostaną ujęte różne porady i praktyczne rozwiązania dotyczące dostępności.
- Curriculum/program szkolenia z zakresu dostępności oferty kulturalnej dla pracowników instytucji kultury.
- Międzynarodowa Platforma Internetowa – stale rozwijana zarówno w trakcie jak i już po zakończeniu projektu. Platforma będzie źródłem informacji o dostępnych obiektach dziedzictwa kulturowego w całej Europie
Ważnym elementem projektu będą dwa szkolenia dla pracowników instytucji kultury, które odbędą się w połowie 2019 (u partnera z Włoch) i w połowie 2020 roku (u partnera z Bułgarii).
Głównym celem szkoleń będzie poznanie praktycznych rozwiązań w zakresie edukacji włączającej osoby z niepełnosprawnościami przez pracowników instytucji kultury.
Podczas szkoleń uczestnicy poszerzą swoje kompetencje oraz poznają skuteczne sposoby dotyczące zwiększenia oferty instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami.
Grupa docelowa:
- reprezentanci instytucji kulturalnych i związanych z obszarem dziedzictwa kulturowego bezpośrednio zaangażowani w działalność edukacyjną instytucji kulturalnych
- przedstawiciele samorządu na poziomie regionalnym oraz centralnym
- organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a także organizacje związane z obszarem rozwoju kulturalnego
- przedstawiciele mediów związanych z obszarem kultury, dziedzictwa kulturowego, itp.