Źródło finansowania / nazwa programu:
Komisja Europejska, 7. Program Ramowy – Europejskie badania naukowe i rozwój technologiczny / Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Finansowanie współpracy naukowej z zagranicą / FIRR
Biuro projektu /obszar realizacji:
Kraków / Projekt międzynarodowy
Okres realizacji:
01.01.2014 – 31.12.2016
Osoba kontaktowa:
Anna Trzmiel, anna.trzmiel@firr.org.pl, 663 000 039
Cele projektu:
Projekt BlindPAD (Osobiste urządzenia wspomagającego dla osób niewidomych oraz z dysfunkcją wzroku) miał na celu wspieranie osób z niepełnosprawnościami w dostępie do cyfrowych treści graficznych. Zmysł dotyku potencjalnie może wypełnić lukę w rozumieniu pojęć abstrakcyjnych oraz w pozyskiwaniu informacji o otoczeniu. Jednak dostępne ekrany dotykowe mają ograniczone możliwości. Potencjał i rynku wyświetlaczy dotykowych jest w dużej mierze niewykorzystany, chociaż istnieje wyraźne zapotrzebowanie ze strony użytkowników: urządzenia te muszą stać się bardziej wszechstronny, tańsze, przenośny i społecznie akceptowalne. Celem projektu było, aby treści graficzne dostępne poprzez dotyk na osobistym urządzeniu(BLINDPAD) wspomagały osoby niewidome i niedowidzące. Urządzenie będzie wykorzystywać materiały inteligentne oraz najnowocześniejszą dostępną technologię. BLINDPAD będzie osobistym, przenośnym i tanim rozwiązanie, poprawiającym wiedzę i niezależności, a tym samym zwiększającym szanse zatrudnienia, integracją społeczną i polepszającym jakości życia.
Główne cele projektu:
- Współpraca przy tworzeniu metodologii i treści badań testowych;
- Przeprowadzenie badań pilotowych;
- Przeprowadzenie dwóch tur badań testowych;
- Współpraca przy tworzeniu strony internetowej projektu;
- Nadzór nad dostępnością;
- Współpraca przy tworzeniu planu upowszechniania;
- Upowszechnianie projektu.
Grupa docelowa:
Osoby niewidome i słabowidzące, które będą mogły wykorzystać przenośne urządzenie asystujące wykorzystane w procesie edukacji, ale także jako przenośne urządzenie nawigujące.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Europejskiej.