Źródło finansowania/nazwa programu:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, działanie 2.16 Usprawnienie procesu stanowienia prawa. Konkurs nr POWR.02.16.00-IP.06-00-012/19 ogłoszony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Okres realizacji:
Od: 2020-06-01 do: 2023-02-28
Wartość Projektu:
1 728 681,60 zł
Cele Projektu:
Celem Projektu „Wiedza drogą do aktywnego udziału w tworzeniu prawa” było przeszkolenie co najmniej 1050 przedstawicieli/-ek organizacji pozarządowych (NGO) działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz podniesienie kompetencji co najmniej 840 z nich w zakresie niezbędnym do prawidłowego udziału w procesie stanowienia prawa, w szczególności w zakresie prawa pracy, analizy finansowej, prawa gospodarczego oraz oceny skutków rozwiązań prawnych.
Realizacja projektu przyczyniła się także do zwiększenia udziału przedstawicieli/-ek NGO w tworzeniu i konsultowaniu polityk publicznych oraz przyczyniła się do włączenia idei dostępności do głównego nurtu dobrego rządzenia.
Działanie uzupełniającym do planowanych szkoleń były konsultacje i doradztwo, które pozwoliły na dodatkowe, praktyczne wsparcie uczestników projektu z uwzględnieniem ich specyficznych potrzeb.
Dwudniowe szkolenia, prowadzone w różnych regionach kraju, przyczyniły się do wzrostu ich wiedzy i świadomości w zakresie znajomości prawa, zasad tworzenia regulacji, stanowienia prawa, w obszarze udziału NGO w procesach legislacyjnych, a co za tym idzie jakości kształtowanych i wdrażanych polityk publicznych.
Każde szkolenie obejmowało 4 moduły tematyczne spośród kilkunastu tematów.
Rekrutacja na szkolenia rozpoczęła się na przełomie III i IV kwartału 2020 i odbywała się w trybie ciągłym. Realizacja szkoleń ruszyła w IV kwartale 2020 r.
Więcej szczegółów na temat rekrutacji znajduje się na stronie: https://firr.org.pl/2020/09/15/wez-udzial-w-projekcie-wiedza-droga-do-aktywnego-udzialu-w-tworzeniu-prawa/
Kontakt:
Anna Rozborska, Kierownik projektu, tel. 663 883 334, e-mail: anna.rozborska@firr.org.pl
Partner w projekcie: Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, tel. 505 123 500, e-mail: biuro@pfon.org, https://www.pfon.org/