Źródło finansowania/nazwa programu:
Środki finansowe Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Biuro projektu / obszar realizacji:
Kraków / Województwo Dolnośląskie (Wrocław).
Okres realizacji:
01.11.2012 – 31.12.2012.
Osoba kontaktowa:
Agata Szal, agata.szal@firr.org.pl, 663 883 341
Cele oraz krótka charakterystyka Projektu:
Projekt obejmował promocję inicjatyw regionalnych Województwa Dolnośląskiego na rzecz aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia oraz wsparcie eksperckie w zakresie prowadzenia polityki na rzecz tej grupy osób poprzez dwudniowe warsztaty świadomościowe. Uczestnicy projektu mogli na własne oczy zobaczyć przykłady dobrych praktyk, które podnoszą jakość życia i aktywność niepełnosprawnych mieszkańców regionu (działalność Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej, Wrocławskiego Teatru ARKA, Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych). Ponadto nabyli wiedzę z zakresu Konwencji ONZ o prawach Osób Niepełnosprawnych oraz dostępności dokumentów elektronicznych i stron internetowych dla osób niepełnosprawnych. Wystąpienie w roli gospodarza potwierdziło wagę przykładaną przez władze Województwa Dolnośląskiego do realizacji polityki równych szans. Dolny Śląsk został przedstawiony na forum ogólnopolskim jako region przyjazny osobom niepełnosprawnym i aktywnie promujący dobre praktyki na ich rzecz.
Główne działania Projektu:
- Przeprowadzono warsztat na temat Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, która nakłada na jednostki samorządu terytorialnego nowe obowiązki.
- Omówione zostały podstawowe zasady i prawne aspekty dostępności oraz sposoby ich wdrażania i narzędzia ułatwiające kontrolę dostępności stron internetowych.
- Uczestnicy warsztatów poznali organizacje pozarządowe, które prowadzą działania na rzecz integracji środowisk pełno i niepełnosprawnych na terenie Województwa Dolnośląskiego, w tym Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych, które zaprezentowało swoje działania na rzecz dostępności wydarzeń sportowych dla osób niepełnosprawnych.
- Uczestnicy warsztatów zostali ponadto zaproszeni na spektakl Teatru ARKA, który upomina się o godne miejsce dla osób niepełnosprawnych i pełny udział w życiu lokalnych społeczności (w tym prawo do pełnego dostępu i współtworzenia dóbr kultury).
Grupa docelowa, w tym liczba (osiągnięta / zakładana odbiorców):
Grupą docelową projektu byli pracownicy samorządów wojewódzkich (Urzędy Marszałkowskie, Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej) z całej Polski, działający w obszarze wspierania osób niepełnosprawnych: 37 osób (reprezentanci 14 województw) / 30 osób.