Uczelnia przyjazna społeczności akademickiej - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

logotypy, związane z finansowaniem z Unii
logotyp Politechniki Świętokrzyskiej
logotyp FIRR

Źródło finansowania / nazwa programu:
Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+)

Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS)

Biuro projektu / obszar realizacji:

Kraków/Kielce

Okres realizacji:

2024-09-01 – 2028-08-31

Wartość Projektu/Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:

Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych Projektu wynosi 5 365 064,25 zł i obejmuje:

1) dofinansowanie w kwocie 5 200 291,11 zł:

a) ze środków europejskich w kwocie 4 427 251,02 zł

b) ze środków dotacji celowej w kwocie 773 040,09 zł

2) wkład własny w kwocie 164 773,14 zł:

a) ze środków publicznych w kwocie 134 973,14 zł

b) ze środków prywatnych w kwocie 29 800,00 zł.

Informacje ogólne:

Politechnika Świętokrzyska w okresie od 1 września 2024 do 31 sierpnia 2028r.  realizuje projekt pt. „Uczelnia przyjazna społeczności akademickiej” (nr FERS.03.01-IP.08-0011/24-00), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Działanie 03.01 w ramach Priorytetu III w naborze nr FERS.03.01-IP.08-001/23 Działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału w życiu społecznym.

Projekt jest realizowany w sformalizowanej współpracy z partnerem, którym jest Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa. Umowa określająca zakres i warunki współpracy, w szczególności zasady współpracy z doświadczonym w realizacji wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami ekspertem z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego została podpisana 9 lutego 2024 r.

Cele oraz krótka charakterystyka Projektu:

Celem projektu jest wszechstronne niwelowanie barier w dostępie do edukacji w Politechnice Świętokrzyskiej w latach 2024-2028 dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnością oraz zapewnienie im możliwości skorzystania z oferty szkolnictwa wyższego w zakresie szeroko rozumianej dostępności.

Realizacja projektu obejmuje działania zmierzające do:

  • opracowania i wdrożenia standardów oraz procedur w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej, procesu edukacji, zapewniających zwiększenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
  • zniwelowania barier dostępności przez adaptację lub montaż odpowiedniej infrastruktury w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej,
  • dostosowania dokumentów i strony internetowej do standardów WCAG,
  • intensyfikacji działań w zakresie wsparcia edukacyjnego (w tym zdalnego) przez powołanie asystenta bibliotecznego, aktywizację zawodową, zwiększenie dostępności zajęć sportowych dla osób ze szczególnymi potrzebami,
  • powołania zespołu i rady ds. tworzenia i wdrażania długoletniego programu dostępności uczelni; kształtowanie i wdrażanie trwałych rozwiązań w obszarze dostępności uczelni,
  • zwiększenia poziomu kompetencji kadry uczelni w zakresie wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami przez szkolenia, kursy, studia podyplomowe.

Rezultaty projektu:

Rezultatem podjętych działań w ramach projektu będzie zapewnienie równych, funkcjonalnych możliwości edukacyjnych dla studentów, doktorantów i kadry pracowniczej przez eliminację barier sensorycznych, intelektualnych i architektonicznych. Dzięki realizacji projektu powstaną dostępne inicjatywy wspierające akademickie środowisko, z których skorzystają zarówno obecni, jak i przyszli studenci, doktoranci i pracownicy. Projekt zwiększy dostęp do obiektów uczelni, zasobów edukacyjnych i wsparcia dydaktycznego, a także zwiększy świadomość kardy na temat potrzeb społeczności akademickiej.

Odbiorcy projektu:

Odbiorcą projektu jest społeczność Politechniki Świętokrzyskiej, w skład której wchodzą przedstawiciele Rady Samorządu Studenckiego i Rady Samorządu Doktorantów oraz pracownicy administracyjni, dydaktyczni i kierownicy.

Bezpośrednim wsparciem w ramach obszaru 8 projektu Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności zostanie objętych 225 osób z zachowaniem proporcji względem wielkości grup zatrudnienia/członkostwa oraz płci. Pośrednimi odbiorcami działań będą studenci, doktoranci i wszyscy, do których kierowana będzie oferta Politechniki Świętokrzyskiej.

Projekt realizowany w partnerstwie:

Projekt realizowany jest w ścisłym i oficjalnym partnerstwie z Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Politechnika Świętokrzyska (lider projektu)

al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7

25-314 Kielce

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (Partner Projektu)

ul. Świętokrzyska 14

30-015 Kraków 

Kontakt:

Anna Rdest

anna.rdest@firr.org.pl

tel. 663883335

Koordynator projektu po stronie lidera:

Agnieszka Pakuła

apakula@tu.kielce.pl 413424340

pok. 2.17 budynek C (Wydział Zarządzania i Modelowania Komputerowego).

Koordynator projektu po stronie Partnera

Agata Szal

agata.szal@firr.org.pl

012 444 73 49

www.firr.org.pl

Projekt realizowany w ramach FERS.00.00, priorytet FERS.03.00, działanie FERS.03.01, Instytucja Organizująca Nabór: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, numer naboru
FERS.03.01-IP.08-0011/24-00. Zakres interwencji Działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału w życiu społecznym.

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami (EFS+), Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Uczelnia przyjazna… post na Facebook

Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wróć do początku strony