Źródło finansowania / nazwa programu:
Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+)
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS)
Biuro projektu / obszar realizacji:
Kraków/Katowice
Okres realizacji:
2024-09-01 – 2028-08-31
Wartość Projektu/Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:
6 179 298,40 zł/ 5 099 157,04 zł
Cele oraz krótka charakterystyka Projektu:
Celem głównym projektu jest osiągnięcie przez Akademię Górnośląską im. W. Korfantego w Katowicach trwałego modelu wsparcia dla osób o szczególnych potrzebach (OSP). Realizacja działań skoncentrowanych na ośmiu kluczowych obszarach istotnych dla OSP ma na celu:
- Adekwatne wsparcie interesariuszy uczelni, w tym studentów, pracowników, doktorantów oraz kandydatów, którzy napotykają trudności związane z dostępnością. Działania te będą oparte na wynikach samooceny uczelni, co pozwoli lepiej dopasować wsparcie do rzeczywistych potrzeb.
- Zmiany organizacyjne w strukturze uczelni, związane z funkcjonowaniem wsparcia OSP oraz przyjęcie odpowiednich procedur, które umożliwią zmniejszenie barier w dostępie do edukacji wyższej.
- Podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni w zakresie potrzeb OSP, co przyczyni się do lepszego zrozumienia i wsparcia dla tej grupy.
- Eliminację barier architektonicznych i technologicznych, w tym cyfrowych oraz komunikacyjnych, a także uzupełnienie brakującego sprzętu, aby zapewnić pełną dostępność edukacji.
Realizacja powyższych działań ma na celu nie tylko osiągnięcie założonego modelu wsparcia, ale także jego dalsze funkcjonowanie po zakończeniu projektu, co przyczyni się do trwałej poprawy jakości życia i edukacji osób o szczególnych potrzebach w naszej uczelni.
Rezultaty projektu:
W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące główne rezultaty:
- Wdrożenie zmian organizacyjnych w Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego Katowicach, w szczególności dotyczących funkcjonowania Centrum Osób o Szczególnych Potrzebach (COSP) oraz odpowiednich procedur wsparcia. Uczelnia skutecznie wesprze swoich interesariuszy, w tym studentów, pracowników, doktorantów i kandydatów, w zakresie ich specyficznych potrzeb.
- Modernizacja budynku uczelni, co przyczyni się do zwiększenia dostępności przestrzeni edukacyjnej dla wszystkich użytkowników.
- Utworzenie dwóch nowych jednostek wspierających OSP: Centrum Osób o Szczególnych Potrzebach oraz Uczelniane Centrum Dostępności Multimedialnej, które będą oferować kompleksowe wsparcie i usługi.
- Przeszkolenie 195 pracowników uczelni oraz 3 przedstawicieli samorządu studenckiego, którzy wezmą udział w szkoleniach podstawowych i specjalistycznych, podnoszących wiedzę i świadomość na temat potrzeb osób o szczególnych potrzebach.
- Wypracowanie trwałego modelu wsparcia OSP, który będzie stosowany również po zakończeniu projektu, zapewniając ciągłość wsparcia dla osób o szczególnych potrzebach w naszej uczelni.
Te rezultaty mają na celu nie tylko poprawę jakości edukacji, ale także budowanie bardziej dostępnej i wspierającej społeczności akademickiej.
Grupa docelowa:
- Uczelnia – Akademia Górnośląska im. W. Korfantego w Katowicach,
- Pracownicy i pracowniczki uczelni, w tym kadra kierownicza, dydaktyczna oraz administracyjna, a także pracownicy jednostki ds. dostępności.
- Przedstawiciele i przedstawicielki zinstytucjonalizowanych struktur studenckich, w tym samorządu studenckiego.
Projekt realizowany w partnerstwie:
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (lider projektu)
Budynki A i B – ul. Harcerzy Września 3
Budynek C – ul. Kostki Napierskiego 38
40-659 Katowice
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (Partner Projektu)
ul. Świętokrzyska 14
30-015 Kraków
Kontakt:
Agata Szal
agata.szal@firr.org.pl
tel. 693337413
Projekt realizowany w ramach FERS.00.00, priorytet FERS.03.00, działanie FERS.03.01, Instytucja Organizująca Nabór: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, numer naboru FERS.03.01-IP.08-0069/24. Zakres interwencji Działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału w życiu społecznym.
Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami (EFS+), Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Sprawna uczelnia…. post na Facebook
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.