Logo WOMAI

Pisaliśmy już o niewidzialnej wystawie w Warszawie. Teraz przyszedł czas na Kraków i na wystawę ,,W stronę ciemności”.

W trakcie jej zwiedzania gasną światła, a goście prowadzeni są do królestwa zmysłów, w którym mogą poznać świat z perspektywy osoby niewidomej. Ważny stają się dotyk, słuch oraz węch.

O wystawie „W stronę ciemności” słów kilka

Zwiedzanie wystawy polega na całkowitym wejściu w ciemność z przewodnikiem, który jest osobą niewidomą lub słabo widzącą. Goście przez godzinę mają możliwość mierzenia się z sytuacjami z życia codziennego bez użycia wzroku, wykorzystując pozostałe zmysły.

Odwiedzający wystawę mogą doświadczyć z perspektywy osób niepełnosprawnością wzroku, takich codziennych sytuacji, jak:

Przewodnicy pomogą z każdym zadaniem, jednocześnie uświadamiając, że ich świat jest zdecydowanie bardziej barwny, niż moglibyśmy podejrzewać. Podróż „w stronę ciemności” uczy nas empatii i poszerza społeczne horyzonty.

Co ma na celu wystawa „W stronę ciemności”?

Wystawa „W stronę ciemności” ma uświadomić o wartości społecznej osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Osoby widzące stają się na wystawie „niewidome”, zależne od przewodników, dla których z kolei ciemność jest naturalnym środowiskiem. Odwrócenie ról prowadzi do zmiany perspektywy oraz interakcji między osobami w pełni sprawnymi, a tymi z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Opowieści, którymi dzielą się przewodnicy, o tym, co ich spotyka, a co na wystawie przeżywają również goście, prowadzi do przełamania schematów myślowych i stereotypów.

Zasady zwiedzania

Zwiedzającym przez cały okres trwania podróży towarzyszy przewodnik, który odpowiada na wszystkie pytania. 

Wejścia tylko o określonych godzinach.

Czas trwania zwiedzania: 1 godzina.

Koszt: dorosły: 40 zł, dziecko do 14. roku życia: 35 zł

Sugerowany minimalny wiek uczestników to 9 lat.

Wystawę „W stronę ciemności” można zwiedzać w Centrum Nauki i Zmysłów przy ulicy Pawiej 34 w Krakowie od czwartku do poniedziałku w godz. 10:00-18:00.

Wystawa „W stronę ciemności”

Exit mobile version