XIV edycja konferencji Pełno(s)prawny Student, jak co roku poświęcona zagadnieniom związanym z procesem kształcenia osób z niepełnosprawnościami na poziomie szkolnictwa wyższego, była wyjątkowa.
Pierwszy raz bowiem, z powodu pandemii COVID-19, wydarzenie odbyło się w formie online.
Spotkaliśmy się przed ekranami naszych laptopów w dniach 1-2 grudnia 2020 r.
Mimo zdalnej formy wydarzenia, cieszyło się ono niemniejszą popularnością, niż w latach ubiegłych.
Fundacja bowiem zapewniła uczestnikom zróżnicowany i bogaty program konferencji.
Program pierwszego dnia konferencji
- O efektach wdrożenia Ustawy z 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami mówił Paweł Wdówik – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
- Następną część poprowadziły dr hab. inż. Katarzyna Jach Prof. Politechniki Wrocławskiej oraz dr Anna Borkowska z Politechniki Wrocławskiej. Prowadzące przedstawiły wyniki badania dotyczącego dostępności kształcenia podczas pandemii.
- O funkcjonowaniu Biur Osób z Niepełnosprawnościami w dobie pandemii mówiły:
- Magdalena Biernat, Konsultant ds. Studenckich oraz Anna Duczmalewska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prezentując, hybrydową hybrydową formę pracy BON UP,
- Justyna Rogowska, Kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Gdańskiego, członek Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych działającej przy KRASP.
- dr Anna Rdest z FIRR przedstawiła dobre praktyki w Europie w kontekście projektu ATU – Access To Universities for Persons with Disabilities (Dostęp do uniwersytetów dla osób z niepełnosprawnościami), który Fundacja realizuje w partnerstwie z uczelniami oraz organizacjami z Włoch, Bułgarii oraz Czech.
Pierwszy dzień konferencji Pełno(s)prawny Student XIV
Program drugiego dnia konferencji
- Technologie na uczelni w dobie pandemii. Wystąpienie Piotra Witka – eksperta ds. dostępności cyfrowej z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.
- Wsparcie asystenckie podczas pandemii. Wystąpienie Ariela Fecyka – wiceprezes Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości.
- Usprawnienia, które pozostaną na uczelni. Wystąpienie dr Patrycji Goryń – Pełnomocnika Osób z Niepełnosprawnościami na Uniwersytecie w Białymstoku.
Drugi dzień konferencji Pełno(s)prawny Student XIV