W dniach 14-16 czerwca nasza Fundacja była gospodarzem międzynarodowego szkolenia, poświęconego problematyce sportu w edukacji oraz współpracy międzysektorowej.
Uczestnicy warsztatów to reprezentanci samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych i sportowych z Łotwy, Litwy, Chorwacji, Polski, Turcji i Włoch. Dzięki tej wizycie nasi goście mieli okazję poznać lokalne działania na rzecz promocji szeroko pojętej aktywności fizycznej, ze szczególnym podkreśleniem działań kierowanych do dzieci i młodzieży.
W Krakowie rozwój sportu jest traktowany jako jedno z kluczowych działań podnoszących jakość życia. Działania miasta przedstawił pan Łukasz Płonka, Kierownik Referatu Ds. Miejskich Programów Sportowych i Współpracy Ze Stowarzyszeniami Sportowymi. Z pewnością możemy pochwalić się wspaniałymi obiektami sportowymi oraz wydarzeniami sportowymi na dużą skalę i licznymi programami kierowanymi do wszystkich grup wiekowych. Z pełną prezentacją można zapoznać się tutaj:
Jednak nie tylko duże miasta są w stanie zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do wysokiej jakości oferty sportowej. Jednym z najbardziej interesujących punktów programu była wizyta studyjna w Łącku (http://www.lacko.pl/). Ta małopolska gmina bardzo aktywnie wspiera rozwój sportu, szczególnie wśród młodzieży. Z lokalnymi działaniami można zapoznać się m.in. odwiedzając specjalny serwis internetowy poświęcony tematyce sportu dla młodzieży w Gminie Łącko: http://sport.elacko.pl .
Do ciekawostek należy również informacja, że na terenie tej gminy (w korycie rzeki Dunajec w Zabrzeży-Wietrznicach) znajduje się jedyny w Polsce sztuczny tor kajakowy przeznaczony do sportu wyczynowego, zapewniający pełne treningi kadry narodowej seniorów i juniorów, z których wielu wywodzi się z gminy.
Równie ważne było dla nas poruszenie kwestii dostępności różnych form aktywności fizycznej dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki przychylności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, mieliśmy okazję obejrzeć m.in. mecz piłki nożnej dla niewidomych oraz zagraliśmy kilka partii tenisa stołowego dźwiękowego. Mało kto wie, że ta gra została wymyślona w Polsce. W 2011 roku jej zasady opracował pedagog i rehabilitant Leszek Szmaj. Rozgrywki odbywają się w specjalnych, przyciemnianych goglach (dzięki czemu mogą ją uprawiać również osoby widzące), nie ma siatki, a zawodnicy grają wyłącznie rękoma. Gra spełnia szereg funkcji terapeutycznych i rehabilitacyjnych: ćwiczy echolokację, rozwija motorykę, koordynację słuchowo-ruchową.
Kolejne warsztaty już wkrótce. W październiku br. zorganizuje je nasz włoski partner – stowarzyszenie Rocca di Cerere z Sycylii.