Grafika, przedstawiająca na szarym tle po lewej stronie otwartego laptopa, po prawej telefon komórkowy, myszkę oraz kubek z napojem

Aby dostosować stanowisko pracy w biurze do osoby niewidomej lub słabowidzącej wystarczy zadbać o kilka aspektów, które usprawnią jej codzienne funkcjonowanie w biurze.

Specjalna infografika powstała w ramach projektu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu do nowych technologii oraz wsparcie w nabywaniu umiejętności w stosowaniu wspomagających sposobów porozumiewania się”.

Projekt dofinansowany jest ze środków m.st. Warszawy.

Sprawdź, co warto wiedzieć.

Jak dostosować komputer?

Dostosowując komputer do potrzeb osoby niewidomej lub słabowidzącej należy pamiętać o tym, aby:

Warto również zdać sobie sprawę, że osoby niewidome używają takiego samego sprzętu, jak osoby widzące.

Pomaga im w tym program udźwiękawiający komputer, zwany również programem do odczytu ekranu. Bezpłatnym narzędziem udźwiękawiającym jest NVDA, dzięki któremu osoba niewidoma może przygotowywać i odczytywać różnego rodzaju dokumenty, obsługiwać skrzynkę mailową lub przeglądarkę internetową.

Programy powiększające to z kolei ZoomText Magnifier czy ZoomText MagReader. Mogą one powiększać obraz nawet kilkadziesiąt razy, zwiększać jasność czy pokazywać obraz w sztucznych kontrastowych barwach, a także odczytywać zawartość ekranu.

Osoby słabowidzące preferują także korzystanie z większych monitorów. Zawsze zapytaj, jakie narzędzia są preferowane przez daną osobę.

Jak dostosować klawiaturę i myszkę?

Kolejny krok to dostosowanie klawiatury i myszki do potrzeb osób niewidomej lub słabowidzącej. W tym celu warto przygotować taką klawiaturę, która ma wyczuwalnie oddzielone przyciski.

Mysz komputerowa z kolei jest zbędnym dodatkiem dla osób niewidomych, przyda się jednak osobom słabowidzącym.

Przygotowując klawiaturę dla osób z niepełnosprawnością wzroku warto zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy klawiszami był niewielki, wyczuwalny odstęp.

Dużym ułatwieniem są także klawisze strzałek wyraźnie oddzielone od reszty klawiatury. Co ważne, niewidomi nie posługują się myszką, ale osoby słabowidzące już tak. Niewidomi używają wyłącznie skrótów klawiszowych, które ułatwiają im, m. in. poruszanie się po tekście czy stronach internetowych.

Jak dostosować urządzenia wielofunkcyjne?

Pracownikom niewidomym lub słabowidzącym należ udostępniać urządzenia wielofunkcyjne, które są sterowane z poziomu komputera. Wybieraj sprzęty, których panele do obsługi nie są sterowane za pomocą ekranu dotykowego. Skanuj dokumenty przez program, który daje możliwość odczytu danych przez osoby niewidome (np. Abbyy FineReader).

Wybierając urządzenia umożliwiające skanowanie, drukowanie i kserowanie dokumentów, warto pamiętać, że są to urządzenia nieudźwiękowione. Dlatego ważne jest, aby można było posługiwać się nimi za pomocą komputera.

Ponadto najlepsze są takie urządzenia, których panele obsługi nie są w pełni dotykowe, a za to z łatwo wyczuwalnymi i oddzielonymi od siebie przyciskami. Ułatwieniem dla słabowidzących pracowników może być również większy wyświetlacz.

Program Abbyy FineReader daje z kolei możliwość rozpoznania zeskanowanego tekstu.

Jak dostosować telefon komórkowy?

Osobom z niepełnosprawnością wzroku zaproponuj telefon służbowy z opcją udźwiękowienia lub powiększenia interfejsu.

Osoby niewidome i słabowidzące na co dzień posługują się smartfonami z systemem Android i iOS. Wystarczy, by po uruchomieniu telefonu włączyć opcję udźwiękowienia lub powiększenia.

Dzięki nim pracownicy będą w stanie:

Zyskują oni również dostęp do wielu pożytecznych aplikacji ułatwiających odczytywanie tekstu czy dokonywanie płatności. Mogą, w razie potrzeby, komunikować się ze współpracownikami lub wydrukować dokument. Będąc poza biurem, mają możliwość przeglądania służbowej poczty lub dokumentów znajdujących się w chmurze.

Infografika, pokazująca, jak dostosować stanowisko pracy w biurze do osoby niewidomej lub słabowidzącej

Exit mobile version