Tegoroczne lato jest wyjątkowo gorące i upalne, z temperaturami powyżej 30 stopni.
Przy tak wysokich wskaźnikach trzeba o siebie odpowiednio zadbać: pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, płynów oraz elektrolitów i unikaniu ekspozycji na słońce. W miarę możliwości nie przebywajmy na zewnątrz w najbardziej gorących porach dnia i ograniczmy naszą aktywność fizyczną.
Jednak opieki w czasie ekstremalnych upałów potrzebujemy nie tylko my sami, lecz również nasze zwierzaki, za które jesteśmy odpowiedzialni.
Pamiętajmy, że psy mają wyższą prawidłową temperaturę ciała niż ludzie (37 stopni) i w związku z tym temperaturę na zewnątrz również odczuwają jako wyższą, niż jest w istocie.
Strefa komfortu cieplnego dla większości psów znajduje się między 18 a 25 stopniami C.
Sprawdźcie, jak pomóc swojemu psu przewodnikowi w czasie gorącego lata! Tym razem to ty musisz być jego przewodnikiem!
Po pierwsze, ogranicz spacery
Brzmi dziwnie? W czasie upałów to zasada numer jeden. Ale uwaga! Ogranicz nie oznacza skróć ani, w żadnym wypadku, zrezygnuj ze spacerów! Zaplanuj je jednak z głową i wyprowadź swojego futrzastego przyjaciela na długi, relaksujący spacer, połączony z węszeniem i zabawą, wtedy, kiedy jest najchłodniej, czyli bardzo wczesnym rankiem i późnym wieczorem.
Spacery w ciągu dnia ogranicz wyłącznie do krótkich wyjść, podczas których pies przewodnik załatwi swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne. Unikaj zabaw i nie zmuszaj psa do wysiłku w ciągu dnia.
Dlaczego? W czasie ponad 30 stopniowych upałów nie tylko temperatura powietrza jest wysoka. Jeszcze wyższa jest temperatura powierzchni. Chodniki, asfalt i kostka brukowa bardzo mocno się nagrzewają. Psy nie mają tylu gruczołów potowych, co ludzie: oddają ciepło ziejąc oraz pocą się przez łapy.
W pełnym słońcu, na chodniku, oddawanie nadmiaru ciepła przez łapy jest utrudnione, w efekcie czego łapki psa płoną i spacer może skończyć się poparzeniem opuszków.
Po drugie, woda, woda i jeszcze raz woda
Każdy pies, również pies przewodnik, musi mieć stale zapewniony dostęp do świeżej, czystej, chłodnej wody. W czasie upałów trzeba zadbać o to w szczególnym stopniu i pilnować, aby czworonóg mógł zaspokoić pragnienie w dowolnym momencie. Najlepiej sprawdzają się miski metalowe, gdyż dłużej utrzymują chłód. Ustaw ją w zacienionym miejscu i zmieniaj w niej wodę kilka razy w ciągu dnia.
UWAGA! Nie dodawaj do wody kostek lodu.
Ale woda w czasie upałów może służyć psom nie tylko do zaspokojenia pragnienia, lecz również do… ochłody. Jeśli tylko Twój pies lubi pływać, zabierz go nad jezioro lub płytką rzekę i pozwól mu (oczywiście pod nadzorem, najlepiej na długiej lince), pluskać się lub po prostu poleżeć w wodzie.
Masz dość miejsca w ogrodzie lub na balkonie? Zainwestuj w wytrzymały, dmuchany basen, w którym Twój czworonóg będzie mógł w każdej chwili się schłodzić.
Ulgę psu przyniosą również zraszacze lub zwykłe polewanie go z butelki lub konewki.
UWAGA! Nie polewaj swojego przyjaciela wodą z węża ogrodowego, gdyż zbyt zimna może spowodować szok termiczny.
Po trzecie, cień
Unikanie spacerów ze zwierzakiem w czasie najwyższych temperatur to nie wszystko, aby pies przewodnik czuł się komfortowo w trakcie upałów. Pamiętajcie, aby zapewnić swojemu przyjacielowi komfort cieplny również w mieszkaniu, domu lub ogrodzie.
Dbajcie o stabilną temperaturę pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Jeśli mieszkanie się nagrzewa, zainwestujcie w rolety, żaluzje lub zwykłe zasłony, aby pies nie był wystawiony na działanie słońca i aby w pomieszczeniu panował przyjemny chłód. Niewskazane są wiatraki.
Dobrym pomysłem będzie natomiast pozostawienie psu otwartej łazienki, która często jest najchłodniejszym miejscem w całym domu.
Doskonałym pomysłem są również maty i kamizelki chłodzące dla psów.
Jeśli jesteście szczęśliwymi właścicielami ogródków, sprawdźcie, gdzie w którym momencie dnia opiera się słońce. Zapewnijcie psu miejsce do przebywania w cieniu, aby uchronić go przed gorącem.
Po czwarte, nie lekceważ objawów
Zdarzyć się może, że mimo naszych najlepszych starań, upał pokonał psa.
Nigdy nie należy lekceważyć sygnałów, takich jak:
- Podwyższona temperatura ciała.
- Osłabienie i zapaść.
- Nieprzytomność.
- Przyspieszony puls.
- Drgawki.
- Nadmierne pragnienie.
- Nadmierny ślinotok.
- Jasny lub ciemnoczerwony język oraz dziąsła.
- Ciężkie lub przyspieszone oddychanie.
- Szklane oczy.
- Wymioty i krwawa biegunka.
Przede wszystkim przenieś pupila jak najszybciej w chłodne miejsce, podsuń mu niewielką ilość wody i sprawdź jego temperaturę ciała. Jeżeli wyniesie 40°C lub mniej, podawaj psu niewielką ilość wody. Ochładzaj ciało psa, głównie głowę, szyję, okolice przednich i tylnych łap, przy pomocy schłodzonych ręczników lub bieżącej chłodnej wody.
Jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.