Pysk psa labradora

Pies przewodnik daje opiekunowi poczucie bezpieczeństwa i umożliwia mu codzienne funkcjonowanie, wcześniej przechodząc odpowiednie szkolenie. Nie każdy jednak psiak nadawać się będzie do tej odpowiedzialnej i ważnej roli.

Z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Psa Przewodnika przypominamy wszystko, co o psim przewodniku powinniście wiedzieć. Zaczynamy!

Jakie cechy powinien posiadać pies przewodnik?

Pies przewodnik powinien charakteryzować się przede wszystkim dobrym zdrowiem, chęcią do pracy, przyjaznym nastawianiem i zrównoważonym usposobieniem. Powinien być on również podatny na szkolenie, posłuszny, spokojny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Nie może wykazywać agresji.

Cechy te można zweryfikować już na etapie szczenięctwa. Aby ocenić, czy dany pies będzie nadawał się do pracy z osobami niewidomymi sprawdza się:

Powyższymi cechami charakteryzują się określone rasy psów, przy czym należy pamiętać, że sama przynależność do danej rasy nie decyduje o tym, że pies może zostać przewodnikiem osoby niewidomej.

W roli psów przewodników idealnie sprawdzają się przede wszystkim golden retrievery i labradory retriever, czasem owczarki niemieckie.

Jak wygląda szkolenie psa przewodnika?

Pożądane cechy charakteru jednak nie wystarczą, aby pies mógł zostać przewodnikiem osoby z niepełnosprawnością wzroku. Musi on również przejść specjalistyczne, dwuletnie szkolenie.

W trakcie szkolenia futrzasty kandydat uczy się komend, niereagowania na psy, ptaki, samochody i inne, rozpraszające czynniki z otoczenia. Ponadto jest on szkolony do tego, aby:

Podstawowe komendy, które musi znać pies przewodnik, to:

Wyjątkowa relacja psa przewodnika i opiekuna

Psa przewodnika i jego opiekuna łączy wyjątkowa więź, oparta na zaufaniu, a także na pracy i wysiłku osoby niewidomej, która wkłada w tę relację sporo pracy. Opiekun psa przewodnika idealnie odczytuje sygnały i emocje swojego pupila, co owocuje doskonałym wzajemnym zrozumieniem.

W efekcie współpraca z czworonogiem ułatwia codzienne życie osobie niewidomej.

Exit mobile version