Dzisiejszy dzień to szczególnie ważna data dla osób z niepełnosprawnością, które na co dzień mają do pokonania mnóstwo barier – między innymi w Internecie.
Internet (nie) dla wszystkich
Wielu z nas na pewno nie umie już wyobrazić sobie życia bez Internetu, z którego w dzisiejszych czasach możemy korzystać właściwie bez żadnych ograniczeń – czy to przy pomocy komputera, czy telefonu komórkowego. Mogłoby się więc wydawać, że Internet to miejsce dostępne dla wszystkich, również osób z niepełnosprawnością. Jednak czy faktycznie jest tak w praktyce?
Według statystycznych danych podanych na stronie Global Accessibility Awareness Day, spośród miliona przeanalizowanych w 2020 roku stron, aż 98,2% nie było w pełni zgodnych ze standardami WCAG 2.0. Powszechnymi zjawiskami są na przykład zbyt mały kontrast w tekście (86,3%), brak opisów alternatywnych do zdjęć (66%) czy puste linki (59,9%). Są to absolutne podstawy, bez których osoby z dysfunkcją wzroku mają ogromny problem z odnalezieniem się w tak mało przyjaznych dla nich miejscach w sieci.
Doświadczyć i zrozumieć
Teraz wyobraźcie sobie korzystanie z komputera bez użycia myszki i touchpada, tylko przy pomocy klawiatury. Nie do pomyślenia, prawda? Stąd właśnie kolejna edycja akcji „Godzina Bez Myszy”, która ma na celu pokazać, w jaki sposób po wirtualnym świecie poruszają się osoby z dysfunkcją wzroku. Aby na własnej skórze przekonać się, że życie bez myszki do najłatwiejszych nie leży, zachęcamy do udziału w tej akcji. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.