Nowy zawód Asystent zdrowienia - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Przyjacielski uścisk dłoni

Podczas spotkania prasowego „Centrum zdrowia psychicznego – szybka pomoc blisko domu”, które odbyło się 28.06.2022 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, opowiadano o reformie polskiej psychiatrii oraz o pomocy jaką otrzymać można w Centrach Zdrowia Psychicznego.

Organizatorzy, czyli Biuro ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, nakreślili również charakterystykę nowego zawodu.

Przeczytajcie, czym zajmuje się Asystent zdrowienia.

Asystent zdrowienia, czyli waga osobistego doświadczenia

Asystent zdrowienia pomaga osobom w kryzysie psychicznym, czerpiąc z osobistego doświadczenia swojego, przebytego kryzysu. Po odbyciu terapii i ukończeniu specjalistycznego szkolenia, może zacząć pomagać innym.

Dzięki osobistemu doświadczeniu, asystent zdrowienia jest w stanie zrozumieć, co się dzieje w kryzysie psychicznym, ponieważ sam przez niego przeszedł.

Asystenci zdrowienia pracują między innymi w:

  • szpitalach,
  • centrach zdrowia psychicznego,
  • środowiskowych domach samopomocy,
  • domach pomocy społecznej,
  • placówkach opiekuńczych,
  • zespołach leczenia środowiskowego.

Ponadto asystenci uczestniczą w spotkaniach z lekarzami, wykonują zadania zlecone przez lekarzy, uczestniczą w zajęciach grupowych i motywują do aktywności.

Jakie obowiązki wykonują Asystenci zdrowienia?

Asystenci zdrowienia towarzyszą osobom w kryzysie psychicznym. Udzielają im wsparcia i motywują do działania. Co więcej, pomoc asystenta zdrowienia jest ważna dla rodziny osoby, znajdującej się w kryzysie psychicznym. Asystent stanowi przykład, że każdy kryzys można przezwyciężyć, a także uświadamia rodzinie, jak ważne jest jej wsparcie i obecność.

Obecnie w całym kraju pracuje około 300 asystentów zdrowienia.

W centrach zdrowia psychicznego pracuje obecnie około 60 osób.

Na czym polega kurs dla Asystenta zdrowienia?

Kurs dla asystenta zdrowienia składa się z 12 modułów.

W trakcie kursu przyszli Asystenci zdrowienia uczą się między innymi jak:

  • empatycznie się komunikować,
  • rozpoznawać objawy zwiastujące kryzys psychiczny,
  • radzić sobie z trudnymi emocjami.

Ponadto w trakcie kursu na Asystenta zdrowienia podkreśla się bardzo istotną rolę więzi, relacji i zasobów społecznych. Niezwykle terapeutyczna w wychodzeniu z kryzysu jest nie tylko farmakoterapia, ale przede wszystkim praca.

Wróć do początku strony