Ładowanie wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zapraszamy na Małopolski Konwent Regionalny!

21 września - 10:00 - 13:00

Banner Małopolski Konwent Regionalny

Serdecznie zapraszamy do udziału w Małopolskim Konwencie Regionalnym

 

21 września 2018 r., o godz. 10:00
w Centrum Obywatelskim, ul. Reymonta 20/39 w Krakowie.

 

Konwenty Regionalne Osób z Niepełnosprawnościami odbędą się w kilkunastu województwach w całej Polsce, na przełomie września i października. Będą wydarzeniami poprzedzającymi i bezpośrednio przygotowującymi do centralnego spotkania środowiska osób z niepełnosprawnościami – IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października w Warszawie pod hasłem „Za Niezależnym Życiem”.

 

Honorowy Patronat nad Kongresem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar.

Logo RPOTegoroczna edycja Kongresu będzie miała szczególne znaczenie ze względu na wydarzenia związane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami, które miały miejsce w ostatnim czasie. Jednym z nich był głośny i ważny protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin w obronie prawa do Niezależnego Życia, który odbył się w Sejmie. W odpowiedzi Rząd zaproponował pakiet rozwiązań, w tym Program Dostępność Plus, Mapę Drogową jak również ogłosił plan reformy orzecznictwa. Kolejne ważne wydarzenie to ocena rządowego sprawozdania z wdrażania zapisów Konwencji o Prawach Osób
z Niepełnosprawnościami przez Komitet ONZ ds. Osób Niepełnosprawnych, która odbywa się we wrześniu. Te wydarzenia będą jednymi z kilku tematów, podjętych podczas IV Kongresu Osób
z Niepełnosprawnościami, a przedstawiciele środowiska rodziców osób z niepełnosprawnościami będą ważną częścią debaty o Niezależnym Życiu.

 

Tematem Małopolskiego Konwentu Regionalnego będą wybrane obszary idei Niezależnego Życia, takie jak: usługi asystenckie, opieka wytchnieniowa, edukacja oraz mieszkalnictwo wspomagane. Czy wyobrażasz sobie, że nie możesz spełnić większości swoich potrzeb życia społecznego, ponieważ po prostu… za wysoko mieszkasz? Nie możesz spotkać się ze znajomymi, wyjść do sklepu czy apteki, po leki, bez których Twoje życie byłoby znacznie cięższe? Właśnie z takimi problemami borykają się osoby, które na co dzień żyją w niedostosowanych budynkach. Musimy to zmienić! Każdy z nas powinien być i czuć się niezależnym!

 

Podejmiemy także temat kobiet w ciąży oraz matek z małoletnimi dziećmi, które zgodnie z zapisami ustawy powinny otrzymać szczególne wsparcie w zakresie mieszkalnictwa. Niestety – kobiety go nie otrzymują. Tak nie może pozostać!

 

Punktem odniesienia dla wszystkich podjętych tematów będą rekomendacje Komitetu ONZ ds. Osób Niepełnosprawnych w zakresie tych obszarów. Wciąż wiele kwestii związanych z powyższymi obszarami wymaga zmiany i podjęcia konkretnych działań, mających na celu wsparcie i polepszenie sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

 

Celem Małopolskiego Konwentu Regionalnego jest stworzenie okazji do dialogu między przedstawicielami samorządu a środowiskiem osób z niepełnosprawnościami na temat ich potrzeb – dlatego do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy przedstawicieli władz samorządowych różnego szczebla. Liczymy na otwartą dyskusję pomiędzy uczestnikami Małopolskiego Konwentu Regionalnego, a lokalnym samorządem. Jej celem będzie przedstawienie komentarzy na temat działań, które teraz
i w najbliższej przyszłości będą podejmowane na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Całość stanie się postulatem, który zostanie przedstawiony na Kongresie oraz przekazany do samorządów oraz Rządu.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Małopolskim Konwencie Regionalnym!

 

Zgłoszenia proszę przesyłać za pomocą formularza:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=teL4pc4Hw0CqhakajsumL8_2WOi_ogVCpfWLXra7WtRUQzlFTlZTWExOTEdHUUtLWlZZOUVCODZENS4u

 

Więcej informacji udzielają:
Magdalena Lubaś – Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego,
magdalena.lubas@firr.org.pl, tel. 663 000 040

Anna Trzmiel – Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
anna.trzmiel@firr.org.pl, tel. 663 000 039

 

Miejsce spotkania będzie dostępne dla osób mających trudności z poruszaniem się.
Zapewniamy tłumacza polskiego języka migowego.

 

Zapraszamy także do dołączania do wydarzenia oraz dzielenia się informacją o nim –

https://www.facebook.com/events/663853627330306/

 

Partnerem Kongresu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki

 

Grafika KOnwentowa z listą partnerów

 

Patronat medialny:

 

Logotyp TVP3 Kraków
Logotyp "Integracja"
Logotyp "niepelnosprawni.pl"

 

Logotyp "Nasze Sprawy"

Szczegóły

Data:
21 września
Czas:
10:00 - 13:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/663853627330306/

Miejsce

Centrum Obywatelskie w Krakowie
ul. Reymonta 20
Kraków, małopolskie Polska
Strona internetowa:
http://konwencja.org/

Organizatorzy

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
Prawa Osób z Niepełnosprawnoś